Proč miluju Lokiho

16. června 2014 v 19:30 | Keta |  Loki
Když už vás mám v plánu zasypávat povídkami o svém bohu, možná byste měli vědět, jak se vůbec stalo, že jsem se dala na tohle "náboženství". Ptáte se, jak mě vůbec napadlo, že by vás to mohlo zajímat? Proč cítím tu náhlou potřebu se obhajovat, když všechno ostatní jsem před vás prostě bez pardónů postavila jak to leželo a běželo, protože "tohle je blog o tom, co mám ráda"?
Skvělá otázka, drazí čtenáři, oceňuji váš zájem. Dalo by se říct, že jsem nad tím už pěknou dobu hloubala sama od sebe, pár lidí se mě na to ptalo a tak jsem nakonec usoudila, že když už mám tyhle myšlenky v hlavě, můžu jich využít, abych měla o článek navíc. (*Zaslechne bolestné skučení svých čtenářů a uteče se schovat do svého protiatomového krytu.*)
Nesmíme se nechat unést svým nadšením! Čeká nás zdlouhavý rozbor věcí, které už všichni dávno víte (nebo se o ně nezajímáte), který vám vůbec k ničemu nebude a rozhodně vám neposkytně žádné důležité informace. Nuže!

Všechny názory vyjádřené v tomto článku jsou pouze moje. Nemusí se vztahovat na ostatní fanoušky Lokiho. Třeba milujete Lokiho z úplně jiných důvodů než já, nebo třeba vám důvody, které uvedu, připadají spíš jako důvody, proč ho nemít rád. To je samozřejmě možné a váš vlastní problém.

Loki -In My Darkest Hour by duyeqing

Připravte se na to nejsamozřejmější odhalení v dějinách lidstva, informaci tak šokující a zdrcující, že se kvůli ní ani stéblo trávy nezachvěje:


1) Loki je pohledný


Vsadím se, že tohle jste nečekali. Mysleli jste si, že mám nějaký hluboký, oduševnělý důvod, proč ho uctívám, viďte? Mysleli jste si, že vám budu lhát a předstírat, že mi vůbec nezáleží na vzhledu, (protože to je přece tak povrchní!) Ale kdepak, Ketě nesmírně záleží na kráse.

Sympatickou povahu má hodně postav z nejrůznějších příběhů a když budeme zcela upřímní, Loki není originální ani jedinečný. Jeho tajnou zbraní je jeho překrásná tvářička.
Kdybych chtěla, určitě bych našla celý zástup postav se stejnou nebo i lepší povahou než má Loki. Jediným důvodem, proč jsem to už dávno neudělala je, že Loki se mi líbí, jako se mi žádná jiná postava nikdy nelíbila.
Takže ano, tohle je ten nejhlavnější ze všech důvodů, proč miluju Lokiho.
A vím, že vás už napadá: Takže je jen sličným stělesněním ucouraného stereotypu? To zní nudně a bezvýznamě.
V tom okamžiku ale do hry přichází jedna z jeho zcela jedinečných schopností.

2) Je přizpůsobivý


Tím nemyslím, že by to měl v povaze. Loki je přizpůsobivý jako postava.

Nesčetně postav, lépe napsaných postav, sdílí mnoho z jeho povahových rysů. Ale ty postavy jsou vázány na svůj vesmír.
Loki zastupuje celé spektrum mých oblíbených postav v jedné osobě. Můžu si ho představit v jakékoli situaci, za jakýchkoli podmínek a on tam vždy bude nějakým způsobem patřit.
Středověký nebo moderní svět, fantasy nebo realita. Loki může být muž a může být žena, dospělý i dítě. Může být učenec a může být divoženka. A může být kočka.


A nějaký zázrakem budu mít pořád pocit, že to je Loki. U jiných postav by to tak nefungovalo, ve chvíli kdy bych změnila svět kolem nich by to už prostě nebyly ony, ale někdo jiný se stejným jménem. Tohle mám na mysli, když říkám, že jiné postavy jsou lépe napsané, mimochodem. Dobře napsané postavy jsou pevně ukotvené ve svém vesmíru a nic s nimi nepohne. Nejen, že bych si je nedokázala představit v jiných situacích, ale ani nechci. GLaDOS z Portalu patří jedině do svých ponurých laboratoří a Lord Bealish z Game of Thrones jedině do propleteného a krutého Westeros.

Loki nemusí být sličným ztělesněním ucouraného stereotypu. V mnoha případech je, ale přitom v sobě stále skrývá slib, že by mohl být něčím jiným, nečím víc, na rozdíl od všechno ostatních jemu podobných, kteří jsou pevnou součástí svých vesmírů.
Dalo by se říct, že Loki je vlastně unikátní v tom, kolik klišé a stereotypů v sobě dokáže skloubit. Patří úplně do každé situace a jeho povaha se dá vyšponovat do neskutečných délek, jen aby odpovídala dané představě.

3) Nic víc v tom není


"Cože?" slyším váš křik. "To nemůže být všechno!"
Je mi líto, drazí čtenáři, ale z větší části je to všechno. Vyjmenovala jsem všechny nejdůležitější důvody, proč je pro mě tahle postava důležitá a všechno ostatní, co bych už mohla zmínit, by byly jenom subjektivní detaily a drobnosti - věci, které si s Lokim nejčastěji a nejradši spojuji. Mohla bych tvrdit, že to jsou jeho povahové rysy, ale v tom tkví ten háček - nejsou. Ne úplně. Protože jsou subjektivní. V tomhle ohledu všechno záleží na spisovateli - a Loki měl (bohužel?) za celý svůj život mnoho, mnoho spisovatelů.
Díky tomu existuje nesčetné množství postav, z nichž má každá jinou sbírku povahových rysů a některé z nich dokonce i vypadají jinak... a všechny se jmenují Loki.
To je ten záhadný důvod, proč je Loki tak přizpůsobivý.

Jen tak pro představu:
Je tu ten nejdůležitější, nejstálejší Loki z filmů Thor - ten pohledný, k jehož tváři si potom připojuji další nápady.
Pak máme Lokiho z komixů, jenže to není ani zdaleka tak jednoduché - v samotných komixech existuje mnoho verzí jedné a té samé postavy, z nichž každá je jiná. Některé se odličují přídomkem nebo titulem ke jménu Loki (např. Agent Asgardu), ale i to potom záleží na spisovateli a komixy měly vždycky hodně spisovatelů.
Pak existují knihy. Samostatní autoři, kteří se rozhodli vzít postavu jménem Loki, vymyslet pro ni osobitý vzhled a povahu a použít ji ve vlastních příbězích. Tady se opravdu rodí dilema - je to ten samý Loki? Nebo je prostě odteď "Loki" obyčejné jméno - jako, řekněme "Petr", - a byla by hloupost předpokládat, že všechni Petři na světě jsou stejní? Ale co když některé rysy sdílí? Je to náhoda?
A pak, samozřejmě, můžeme předpokládat, že Loki je jen jediný, protože všechny verze mají společného předka: Lokiho ze severské mytologie. Ale ve chvíli, kdy by už člověk jásal, že má třeba přece jenom Loki nějaký kánon, podle kterého by se konečně dala určit jeho pravá podoba... zjistíme, že i severskou mytologii napsalo velké množství autorů, kteří si navzájem protiřečí a každý si Lokiho představuje jiným způsobem.

Možná bych si měla prostě vybrat Lokiho z filmů a nevšímat si těch ostatních?
Kéž by to jen bylo tak jednoduché! Ovšem, co si budeme povídat - každá z verzí Lokiho má své klady a zápory. Některé z nich nenávidím, ale některé z nich zbožňuji. Na některých mi chybí vlastnosti, které mají jiné, na kterých mi zase třeba vadí chyby, které jiní nemají. Co si v takovém zmatku počít?
Nu, stát se spisovatelem, samozřejmě!

Ale to je mimo téma. Jste tady, abyste se dozvěděli, co mám na Lokim ráda a proto se zmíním o pár konkrétních věcech, které mě na něj nejvíce uchvátily nebo které si s ním nejraději spojuji. Mnoho z nich se ve filmech v žádném smyslu nevyskytuje, proto nedokážu brát filmy za jediný zdroj. Některé jsou z mytologie, jiné z komixů a některé... jsem si třeba sama vymyslela, kdo ví. Ohledně Lokiho je opravdu každý člověk spisovatelem.

Kdybych to nebrala tak technicky, tvrdila bych vám, že tyhle drobnosti jsou přesně to, kvůli čemu Lokiho miluji.

Jistě si všimnete, že si mnohokrát protiřečím. Znovu upozorňuji, že tohle není žádná stanovená povaha. Tohle jsou mé nejoblíbenější rysy. Nezmiňuji tady ty, které by Loki klidně mohl mít (a mnohdy ), které mi ovšem nejsou nijak zvlášť po chuti. Možnosti jsou nekonečné, tohle jsou jenom ty, které nejraději volím já.
Zbožňuji Lokiho, který jich dokáže spojit co nejvíc, ale nakonec se to stejně nedá všechno zvládnout v jenom příběhu. Proto je také Loki v každém z mých příběhů trochu jiný a splňuje vždy jenom některé z nich.

http://fc01.deviantart.net/fs70/f/2011/247/6/a/loki_by_jeng_86-d48wwuj.png

Loki je inteligentní a všechno, co si pod tím slovem představíte. Knihomol, který všechno ví a všemu rozumí a s velkou oblibou poučuje druhé. Je geniálním stratégem s perfektně promyšlenými plány a umí si poradit v každé situaci. Nikdo ho nepřechytračí, nikdo ho neošálí. Ví přesně, co chce, a co musí udělat, aby to získal.

Loki je mocný mág, který vládne elementům. Je pánem ledu a ohně. Není zvyklý bojovat s těžkými zbraněmi, zato těmi lehkými vládne mistrně. Má za sebou už mnoho výprav a proto si v těžkých situacích umí poradit a ničeho se jen tak nezalekne. Bojovým uměním se dokáže vyrovnat svému bratru Thorovi, se kterým na bojišti tvoří perfektní tým.

Loki je zbabělec, který udělá všechno, aby se vyhnul konfliktu. To, co nejčastěji prezentuje jako "diplomacii" jsou většinou hanebné úskoky a špinavé hry, ve kterých se nezdráhá někoho obětovat, jen aby si zachránil vlastní kůži. Jeho kouzla slouží k obraně, nikoli k útoku a na bojišti se častěji nechává zachraňovat, než aby sám bojoval.

Loki je lhář. Ani z slovo z toho, co říká, není pravda. Nikdo nezná jeho pravé cíle a možná ani žádné nemá. Proud jeho slov dokáže ovlivnit i tu nejpevnější vůli. A i ti, kdo si jsou jeho prolhanosti vědomi, nakonec vždy jednají podle jeho vůle, protože si nemohou pomoct, aby nedoufali, že se za tím vším skrývá nějaká ta pravda.

Loki je svůdník, před kterým si nikdo není jistý. Mírně řečeno, je bisexuál. Hrubě řečeno, spí se vším, co se hýbe. Je docela možné, že to nějakým způsobem využívá ve svůj prospěch. Možná to dělá jen proto, že ho to baví. Umí být romantický a galantní. Také umí být divoký a dravý. Dominantní nebo submisivní, cokoliv funguje.

Loki je princ. To znamená, že zná veškerou dvorní etiketu. Vždy je elegantní a vznešený, s vybraným chováním. Rozumí politice, hospodářství a ekonomii. Ví, jak vládnout a jak vést válku. Ví, kdy se držet zákonů a kdy je změnit.

Loki je rebel, který nevěří na pravidla. Nerespektuje autority, protože jim vidí do karet a ví, že nejsou tak svaté, jak předstírají. Nebojí se vystoupit z davu a jeho chování je nepředvídatelné. Svůj vzdor vyjadřuje hlavně svou rozpustilostí. S velkou oblibou nastražuje kanadské žertíky. Vždy má připravenou vtipnou poznámku nebo kousavý komentář.

Loki je emočně nestálý. Za úsměvem na jeho tváři se skrývá moře bolesti. S každým dalším krokem, který zvenku vypadá sebevědomě, má pocit, jako by se řítil do propasti. Předstírá sílu a předstírá soběstačnost, ale ve skutečnosti netouží po ničem jiném než po lásce a uznání svých nejdražších.

Loki je psychopat, neschopen cítit emoce. Neschopný cítit lítost a neschopný pochopit lásku, lidské životy jsou pro něj jen figurky na šachovnici, které se nezdrává zneužívat ve svůj prospěch. V zabíjení se sice nevyžívá, ale bere ho jako samozřejmost.

Loki je mučedníkem. Všichni ho s obrovskou oblibou týrají, jako by ani nebyl schopen cítit. Pokud je v Asgardu problém, ostatní bohové prostě Lokimu pohrozí smrtí nebo mučením, aby dosáhli toho, že pro ně Loki problém vyřeší. Všechno, co dělá, je pouze výsledkem jeho snahy se zachránit, i když nakonec stejně nikdy bolesti neunikne.

Loki je žena. Protože díky své magii umí měnit podobu, je tím nejmoudřejším mužem na světě: mužem, který ví, jaké to je být ženou. Loki se pravá dáma, překrásná a nebezpečná. Zná své slabiny, ale co víc, zná slabiny mužů kolem sebe a s velkou oblibou je využívá proti nim. Také je matkou. Zná zázrak zrození života a zná jeho cenu.

Loki je rodič. Až už jako otec nebo jako matka, Loki je perfektním rodičem pro své děti. Je zodpovědný a autoritativní. Tvoří srdce celé rodiny. Jeho děti ho milují a hluboce respektují.

Loki je bůh. Díky zkušenostem, které nasbíral během tisíců let života, je mnohem chytřejší a schopnější než běžný člověk, který žije pouze zlomek toho času. A je si své nadřazenosti vědom. Ovšem nežádá po nikom, aby ho uctíval, - je dostatečně vyspělý, aby chápal, jak nesmyslné by to bylo. "Smrtelníci" ho ničím nepřekvapí a každý jejich krok je schopen předpovědět daleko předem.


A kdo ví, co víc se skrývá v hlubinách těch zelených očí...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 123 123 | 17. června 2014 v 16:27 | Reagovat

loki je pohledný jen díky Tomovi Hiddlestonovi :-P

2 Mirari Mirari | 17. června 2014 v 17:11 | Reagovat

[1]: Hej , je to fešák :-D

3 Smirkú Machaulinne Smirkú Machaulinne | Web | 17. června 2014 v 23:03 | Reagovat

Muhahah, ne. Jestli jsi se opravdu s někým vsadila, že jsme nečekali nějakou zmínku o Lokiho vzhledu, pak Ti se škodolibým výrazem ve tváři oznamuji, že jsi právě prohrála. :D
Je sice pravda, že jsem čekala hlavně ty "oduševnělé důvody", ale stejně jsem věděla, že v tomhle článku narazím na to, že Lokiho vzhled taky nějak ovlivňuje Tvou náklonnost k němu.

Každopádně jsi Lokiho vystihla naprosto dokonale, nevím o nikom, kdo by to svedl lépe. Nebo to bude spíš tím, že na něj máme stejný nebo alespoň podobný názor. Mou náklonnost k Lokimu taky ovlivňuje jeho vzhled a všechno to, co jsi vyjmenovala pod tím třetím obrázkem s ním. Zejména pak Lokiho inteligence.
Jen jeho přizpůsobivost moji náklonnost k němu příliš neovlivňuje. Ale souhlasím s tím, Loki jako kočka je fajný. :D

Jen tak mimochodem, už delší dobu se snažím vzhled svého charu přizpůsobit své reálné podobě. Kdyby se mi to povedlo, měla by jsi Smirkú/Sarafínu radši? :-D :-D

4 Keta Keta | Web | 17. června 2014 v 23:22 | Reagovat

[3]: *vrací jí škodolibý úsměv* Geniální dedukce, Sherlocku, tebe vážně jen tak něco nepřekvapí. :-D

Jeho přizpůsobivost je hlavním důvodem, proč mě o něm tolik baví psát příběhy. Kdyby pro mě byl prostě jednou z mnoha oblíbených postav, vůbec bych takové věci nebrala v úvahu. ;-)

Asi jsem už takhle večer unavená, ale tohle znělo úplně, jako by ses ptala, jestli se mi líbíš :D Proč bych měla mít tvoji postavu radši nebo méně ráda podle toho, jestli se ti bude podobat nebo ne?

5 Clarissa Clarissa | Web | 18. června 2014 v 15:46 | Reagovat

SAMA BYCH TO LÉPE NEŘEKLA!
Dokonale jsi tu vystihla moje chápání Lokiho. Ne komixového, ne filmového, ale Lokiho jako celku.
A mimochodem, přečetla jsem všechny tvoje povídky a opravdu výborně píšeš. :-)

6 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 20. června 2014 v 23:41 | Reagovat

No, ehm... *odkašlává si* Už jsem velmi pokročila ve filmografii s Lokim, zbývá mi shlédnout už jen Thor 2. A přiznávám se, že mě to k Lokimu také táhne. Nejdříve jsem se spíše nechala strhnout proudem, takže jsem se na něj zaměřila. A když jsem se na něj více zaměřila, bylo mi vše jasné. :D Těším se, až se podívám na Thora 2. :-)

7 Tamten Loki Tamten Loki | Web | 5. července 2014 v 0:23 | Reagovat

Skvěle vystiženo! Úplně jsem se znovu zamilovala. :-D

8 Lai Lai | 19. července 2014 v 18:28 | Reagovat

Keti, je to opravdu moc hezký článek. Ale můžeš mi prosím vysvětlit, jaký je podle Tebe rozdíl mezi "ekonomikou" a "hospodářstvím"? xD

9 Keta Keta | Web | 23. července 2014 v 11:32 | Reagovat

[8]: Vidíš? *významně se na ni podívá* ON by to věděl! :-D

10 Lai Lai | 24. července 2014 v 23:13 | Reagovat

[9]: Fajn, v tom případě ho chci poznat a pracovat s ním na monumentálním výkladovém slovníku jazyka českého! :D Byla by to psina. Asi bychom způsobili druhé babylónské změtení. :-D

11 Misuch Misuch | Web | 1. prosince 2014 v 15:22 | Reagovat

Já mám ráda Lokiho hlavně proto, že je mi ze všech severských bohů nejsympatičtější. A to, že ho hraje Tom Hiddleston ho udělalo skutečně "božím".

12 Aludneva Aludneva | Web | 31. května 2015 v 10:56 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Mám teď rozepsaný podobný článek, ale bojím se, že ho nedokážu tak krásně vystihnout, jako ty. Každopádně ti děkuju, pomohla jsi mi ujasnit si ohledně Lokiho pár věcí. :-)

13 Ta_Tajná Ta_Tajná | E-mail | 12. října 2015 v 19:38 | Reagovat

Já lokiho miluju :33 mám všechny jeho věci!! :)) :-)  :-)  :-)  :-)

14 Sarafínajepizda Sarafínajepizda | 14. května 2016 v 0:01 | Reagovat

TY KUNDO, TY Z TOHO KOKOTKA VLHNEŠ PROTOŽE JSI ZDEGENEROVANÁ VLHKÁ OPICE!! Hiddleston je možná oukej herec ale zas tak dobrý není aby z něho vlhla každá kunda do píče, postava Lokiho ve filmu je oukej ale Hiddlestonerky jsou čůzy!! Když už Loki tak už ten na papíru, teď bude mít třeba sérii kde kandiduje na prezidenta ale to je ti asi u prdele protože tě zajímá jen Zhnidlestoun ty kurvo! Bych ti jeho kopí narval do řitního otvoru

15 Kulos Kulos | 14. května 2016 v 0:06 | Reagovat

Ty hnido, já to tak nemyslel, nerozdáme si to?

16 Kulos Kulos | 14. května 2016 v 18:34 | Reagovat

Píčo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama